Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Phnom Penh fele

Nagyon meleg van. Angkorban is az volt, tapados, ragados hoseg, foleg egy egy felhoszakadas elott gyilkos. Igy aztan csodalom azokat akik bringaval vagnak neki a turanak, nehany ora utan, ugy del korul eleg kemeny lehet.
 
 
 
 
En motorral vagtam neki, marmint egy motoros sraccal leszerzodtem 3 napra, vitt mindenhova. Nem olcso mondjuk, es a haromnapos belepo is 40 dollar. Bar ez meg is eri, az a 40 dolcsi amit a kozeli tavon levo uszo falu behajokazasaert fizettem, kicsit fajt. Tenyleg a tavon van egy falu, colopokon es mindent hajoval hoznak visznek. Ez most vagy nagyon jo turistafogas, vagy szolni kene nekik a partrol. (M. Night Shyamalan?)
 
 
Ujra busszal vagtam neki egy mar joval rovidebb tavnak, Phnom Penh, a fovaros csak 4-5 oranyira van, persze csak kb. Az uton ketfelol viz viz, mindenutt elarasztott rizsfoldek, kis falvak az ut menten, tenyleg csak harom deszkalap, neha vizibivalyok dagonyaznak. Ilyen az abszolut szegenyseg, az itt eloknek szo szerint nincs semmijuk.
 
 
Sokan dicserik amugy a khereket es sokszor tapasztalom is azt a naivitason mar tullevo kedvesseget, ami igaz sokakra. Mar eleve mosolygosak es ha az ember elore mosolyog akkor mar olvadoznak is. Vannak persze kivetelek, es az ok a penz. Ahol ilyen szegenyseg van, ott nem engedik meg maguknak az emberek, hogy felvallrol vegyek vagy nagyvonaluak legyenek idonkent. Burmaban ez meg nem ennyire eros, Vietnamban viszont mar eleg zavaro.
 
Phnom Penh igazi millios nagyvaros, elsore eleg zuros helynek tunik, de hamar meg lehet kedvelni, foleg a nagy folyoparti promenadjat, ami tele van jo ettermekkel meg francia kavezokkal. Erezni lehet neha egy kis idore, milyenek lehetettek itt a gyarmati idok. Igy visszanezve nagyon szepek, a csunya meg nem latszik. Rajatszik erre az erzesre, hogy mindenki a dollart hasznalja, abban is szamolnak, a sajat penz, a riel, csak valtopenz.
Ma a forgalom az ami elsore is sokkolo, folyamatosan hompolyognek a motorok es a kocsik, teljes kaosznak tunik. Kozben minden elet az utcan zajlik, kulon sorban vannak a jazminarusok, a fodraszok, egy szal kis utcai muhelyukben, a kis boltok es kifozdek, ami elott a sarkokon egesz malacot sutrnek nyarson es persze a tuk tukok nagy rovarcsapatai mindenhol. Reggel a fiatal szerzetesek szigoru arccal vegigjarjak a boltokat, ahol rizst vagy egy kis penzt kapnak. Ezt sosem ok koszonik meg, azok halasak, akik adhatnak.
 
Pesten egy egesz napig lehet jarkalni anelkul, hogy az emberhez szolnanak. Itt 5 percig sem megy. Es van, aki csak azert allit meg, hogy par percig angolt gyakoroljon, felteszi a tankonyvmondatokat es mosolyogva nyugtazza az edesmindegy valaszokat. Aranyos.
0 Tovább

Angkor

Kambodzsarol az embernek 2 dolog jut eszebe ugy hirtelen, az egyik Angkor, az ezereves birodalom romvarosa, a masik pedig a Voros Khmerek terrorja. Mindketto jelen van a mai Kambodzsa eleteben, a kulturaban, a kollektiv emlekezetben.
 
 
 
  
Angkort a vilag 8. csodajakent is szoktak emlegetni, ami az utazobol legalabbis gyanakvast valt ki, en mar annyi 8., 9. stb vilagcsodat, annyi Kelet, Eszak stb Velencejet lattam, hogy hm hm. Az mindenestre teny, hogy Angkor Indokina Number1. turistacelpontja, minden evben tobb millio latogatoval, a vilag legnagyobb vallasos epuletegyuttese, tobb ezer km2-en terul el. Ez az orszag nemzeti szimboluma, az alaposan meggyotort khmer nep egyetlen buszkesege, igazi vilagsztar.
 
De ahhoz, hogy az ember megertse, valoban csodarol van szo, nem eleg kepen latni, mert csak szemtol szemben lehet megerezni azt a tokeletesseget, amit peldaul a Taj Mahalnal vagy az Hagia Sophianal ert meg az utazo.
Latva romokat, a sok helyen dzsungellel, oriasi fagyokerekkel benott templomokat, a hatalmas, rejtelyesen mosolygo koarcokat, a szazernyi dombormuvet, konnyen azt hihetjuk, ezt meg a mitikus okori szazadokban epitettek fel. Pedig a Khmer Birodalom a 9. szazadban emelkedett fel, s fenykorat a mi Arpad-hazunkkal egy idoben elte, az 1100-as evekben. A legnagyobb sztar, a khmer istenkiraly, VII. Jayavarman csinalt birodalmat Angkorbol, novelte allitolag 1 milliosra azt, mikozben az olyan europai varosoknak, mint pl London, alig 50ezer lakosa volt.
 
 
A kiraly a hindu Vishnu-kultusznak hodolt, ez lathato is ma Angkoron, ahol bekesen megfer egymassal a hinduizmus es a buddhizmus, hiszen ezek befogado, nem tamado vallasok. Az emberek Delkelet Azsiaban ma is parhuzosan aldoznak Buddhanak, vagy a hindu isteneknek, a kedves elefantfeju Ganeshanak vagy Krishna hercegnek. Nem minden vallas olyan, mint a keresztenyseg vagy az iszlam, ami a tobbi vallast elnyomni, kiirtani, legyozni akarja.
 
De persze piszi vilag ide vagy oda, par szaz ev alatt Angkornak is bealkonyult, legyoztek a kornyezo nepek, es nem tudtak megoldani a vizellatast sem. Magat a kozpontot sosem hagytak el teljesen, sot a hatalmas teruleten ma is falvak, kolostorok vannak, zajlik az elet, csak a turistahordak jelentik a valtozast. A kambodzsai kormanynak nagy piros pont, amiert nem engedtek a teruletre hoteleket meg hasonlokat epiteni - ezek vannak ugye a Siem Reap nevu lebujban. Mivel a foszenzon meg nem indult be, egyelore keves turista van hala istennek, a kisebb templomokban sokszor egymagam koboroltam, nem kellett konyokkel utat vagni magamnak a kinai, japan, amerikai, europai turistak tizezrei kozott. Ritka kivaltsag.
 
 
  
Az ut csucspontja a fotemplom, maga az Angkor Wat, ami az univerzum tokeletesseget szimbolizalja, kozeppontjaban a Meru heggyel, korben a kisebb kupolak a hegyeket, az epuletek a kontinenseket, a medencek az oceanokat jelkepezik. Aki ide belepett, ereznie kellett, hogy egy istenkiraly birodalmaba lep. A cel majdnem sikerult, hiszen bar az univerzum nem tokeletes, Angkor az.
 
 
0 Tovább

kambodzsai oromok

Laosz utan Siem Reap, ez a kambodzsai varos olyan, mint egy nagy vidampark, minden van es mindent lehet, azt is amit nem akarsz. Mint amikor a gyerek beszabadul a cukorkaboltba es falhat. Siem Reap egyebkent nem sajat jogan lett a turistak Mekkaja, hanem azert, mert ez a hires nevezetes Angkor kiszolgalo varosa, azaz itt vannak a hotelek, az ettermek es a piacok, maga Angkor, Kambodzsa lenyege es lelke, szerencsere nem lakhato. De Angkorrol majd kesobb, hiszen az ennek az utnak az a lenyege es csucspontja.



Siem Reap tehat fogadja a millionyi turistat minden evben, es ennek megfeleloen is viselkedik. Itt mar nem a szemermes, elfordulo laoszi mentalitas a jellemzo, hanem a ragados tapados. A varos, mint emlitettem, eppen derekig vizben all, de ez csak felerositi szurrealitasat. A belvarosban jobb-rosszabb hotelek, egeszen pazar ettermek es kifozdek, barok, egy fantasztikus ejszakai piac es kb 120 masszazsszalon valtja egymast. Mikor az egesz napos templomnezes utan a megfaradt utazo visszater a varosba, beindul a papagajkorus, Tuk-tuk sir, massage sir, ugy elnyujtva> Masssssage siiiiiiir, siman elkapnak fiuk, lanyok, hello handsome, es nem konnyu lerazni oket. Foleg a tuk tuk soforok es a motorosok nagyon kullancsok, abban a tevhitben vannak, ha minden meteren leszolitjak a setalot, akkor az vegul feladja es beul, hogy utazon 200 metert egy etteremig.

Mit lehet vinni ellenük?:

http://www.indokina.hu/index.php/felkeszules/mitkellvinni

 

 

A piacon minden van, Buddha szobroktol, selyemsalokon at az ekszerekig es kvarcoraig, raadasul eleg verhetetlenek az arak. Egy koktel 300 ft korul van a barokban, nehez otthagyni. Az uj orulet a halas pedikur, azaz bedugja az ember a labat egy medencebe, es a kis husevo halak leragjak rola az elhalt bort. Iszonyuan csikiz, de legalabb kiderul milyen, ha elve megesznek.

Szimpatikus vonas, hogy itt nem Hello man-nel szolnak az emberhez, kijar a sir, ennek megfeleloen igyekszem megorizni a meltosagomat a masodik cuba libre utan is. A vacsora pazar, damasztszalveta stb., utana kello eleganciaval lepek ki az etterembol, rogton bele a 40 centis vizbe, mintha termeszetes lenne egy kis furdozes a sotet vizben, kozben egy kulonosen nagycsocsu holgy probal meggyozni hogy o tudja am, mire van meg szuksegem, mire en, hat az nem biztos, egyutt nevetunk, de aztan kiegyezunk dontetlenben. Igy telnek az estek Siem Reapban, este 11 korul meg beterek egy kolaert a hotelem melletti uzletkozpontba, mar minden bolt zarva, redonyok lehuzva, csak a burgeres van nyitva. Az ures csarnok kizarolag rozsaszin neonnal van kivilagitva, es kozben szol a Crazy, Patsy Cline-tol,  betolti a csarnokot, kint bekesen hullamzik a foutca, minden rozsaszin.

Crazy, I'm crazy for feeling so lonely
I'm crazy, crazy for feeling so blue
I knew you'd love me as long as you wanted
And then someday you'd leave me for somebody new





0 Tovább

indokina

blogavatar

Ez egy utazós blog. Mert utazni jó, többnyire. Kambodzsa, Laosz, Vietnam, Burma és persze Thaiföld, sziasztok.

Legfrissebb bejegyzések

2011.10.25.
2011.10.22.

Utolsó kommentek