Kambodzsarol az embernek 2 dolog jut eszebe ugy hirtelen, az egyik Angkor, az ezereves birodalom romvarosa, a masik pedig a Voros Khmerek terrorja. Mindketto jelen van a mai Kambodzsa eleteben, a kulturaban, a kollektiv emlekezetben.
Angkort a vilag 8. csodajakent is szoktak emlegetni, ami az utazobol legalabbis gyanakvast valt ki, en mar annyi 8., 9. stb vilagcsodat, annyi Kelet, Eszak stb Velencejet lattam, hogy hm hm. Az mindenestre teny, hogy Angkor Indokina Number1. turistacelpontja, minden evben tobb millio latogatoval, a vilag legnagyobb vallasos epuletegyuttese, tobb ezer km2-en terul el. Ez az orszag nemzeti szimboluma, az alaposan meggyotort khmer nep egyetlen buszkesege, igazi vilagsztar.
De ahhoz, hogy az ember megertse, valoban csodarol van szo, nem eleg kepen latni, mert csak szemtol szemben lehet megerezni azt a tokeletesseget, amit peldaul a Taj Mahalnal vagy az Hagia Sophianal ert meg az utazo.
Latva romokat, a sok helyen dzsungellel, oriasi fagyokerekkel benott templomokat, a hatalmas, rejtelyesen mosolygo koarcokat, a szazernyi dombormuvet, konnyen azt hihetjuk, ezt meg a mitikus okori szazadokban epitettek fel. Pedig a Khmer Birodalom a 9. szazadban emelkedett fel, s fenykorat a mi Arpad-hazunkkal egy idoben elte, az 1100-as evekben. A legnagyobb sztar, a khmer istenkiraly, VII. Jayavarman csinalt birodalmat Angkorbol, novelte allitolag 1 milliosra azt, mikozben az olyan europai varosoknak, mint pl London, alig 50ezer lakosa volt.
A kiraly a hindu Vishnu-kultusznak hodolt, ez lathato is ma Angkoron, ahol bekesen megfer egymassal a hinduizmus es a buddhizmus, hiszen ezek befogado, nem tamado vallasok. Az emberek Delkelet Azsiaban ma is parhuzosan aldoznak Buddhanak, vagy a hindu isteneknek, a kedves elefantfeju Ganeshanak vagy Krishna hercegnek. Nem minden vallas olyan, mint a keresztenyseg vagy az iszlam, ami a tobbi vallast elnyomni, kiirtani, legyozni akarja.
De persze piszi vilag ide vagy oda, par szaz ev alatt Angkornak is bealkonyult, legyoztek a kornyezo nepek, es nem tudtak megoldani a vizellatast sem. Magat a kozpontot sosem hagytak el teljesen, sot a hatalmas teruleten ma is falvak, kolostorok vannak, zajlik az elet, csak a turistahordak jelentik a valtozast. A kambodzsai kormanynak nagy piros pont, amiert nem engedtek a teruletre hoteleket meg hasonlokat epiteni - ezek vannak ugye a Siem Reap nevu lebujban. Mivel a foszenzon meg nem indult be, egyelore keves turista van hala istennek, a kisebb templomokban sokszor egymagam koboroltam, nem kellett konyokkel utat vagni magamnak a kinai, japan, amerikai, europai turistak tizezrei kozott. Ritka kivaltsag.
Az ut csucspontja a fotemplom, maga az Angkor Wat, ami az univerzum tokeletesseget szimbolizalja, kozeppontjaban a Meru heggyel, korben a kisebb kupolak a hegyeket, az epuletek a kontinenseket, a medencek az oceanokat jelkepezik. Aki ide belepett, ereznie kellett, hogy egy istenkiraly birodalmaba lep. A cel majdnem sikerult, hiszen bar az univerzum nem tokeletes, Angkor az.
Utolsó kommentek