Szolgáltató adatai Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Buddha búcsút int

Saigonban már másról sem szóltak a hírek, mint a rettenetes thai árvízről, a krokodilok elől menekülő emberekről, tumultuózus reptéri jelenetekről. Így ültem fel a repülőre, hogy visszatérjek Bangkokba, ahol véget ér az út. Mondanom sem kell, a hatalmas, high-tech Suvarnabhumi reptéren álmos nyugalom fogadott, minden menetrendszerűen zajlott, a sky train, a modern magasvasút fél óra alatt bevitt a városközpontba, ahol víznek nyoma sem volt. Érdekes volt ez egyszer a helyszínen látni a média szenzációhajhász torzításait, hiszen igaz ugyan, hogy nagyon súlyos árvíz sújtotta az ország sok részét és valóban sok tragédia történt. De Bangkok korántsem "került víz alá", és az a tény, hogy "ezrével menekülnek az emberek", egész mást jelent egy kisvárosban és egy tízmilliós metropolisban: itt nevezetesen azt, hogy tízmillió viszont ott maradt. A királyi palota sem "süllyedt el", a néhány centis vizet hamar kiszivattyúzták a parkból - és persze a tévék azt is elfelejtették hozzátenni, hogy a palota (is) a Chao Praya folyó árterébe épült, és hát az ártér azért ártér, mert oda önt ki az ár.

Fekvo Buddha Bangkokban
         Fekvő Buddha Bangkokban
 Buddha tehát megvédte végül Bangkokot, bár Thaiföld kárai így is milliárdokban mérhetőek. Hamar talpra fog állni. Buddha, azaz Sziddhárta herceg végigkísérte utamat is, számtalan alakja minden országban milliószám üldögél a templomokban, az óriási fekvő Buddhák mindenhol, így Bangkokban is a fő turistalátványosságok közé tartoznak, Laoszban van olyan szent barlang, ahová ezrével gyűjtik össze kis szobrait.
         Thaiföld
 Megjelenése, istenséghez méltóan számtalan: a kínai kövérkés, joviális, mosolygós, a thai méltóságteljes, átszellemült, a laoszi karcsú, szinte nőies. Buddhát mindenki szereti és tiszteli, félni nem kell tőle - a megvilágosodott bölcsesség jelképe, nem a szúrós szemmel figyelő, büntető istenségé. Ott van mindenütt, a kolostorokban, a házakban, a Vörös Khmerek ellen a halálba induló kambodzsaiak markában.
      Kína

       Laosz
 Az út véget ért, most egy kis szünet, de hamarosan találkozunk!
A következő útról:
0 Tovább

Saigon

Van egy epizod a Rozsaszinu Parducban, amikor szegeny parduc a nagyvarosban megprobal atjutni az ut masik oldalara, de akkora a forgalom, hogy minden trukkje csodot mond.  No ez jutott eszembe, amikor Kambodzsa utan delnek vettem az iranyt, s megerkeztem Vietnam legnagyobb varosaba, Saigonba. Es megrobaltam setalni egyet.

Saigon a regio egyik legfontosabb es ketsegkivul legnyuzsgobb varosa, szo szerint forrasban van, nemcsak a meleg miatt, de az ipar, a kereskedelem, a biznisz forron tartja egesz evben. Ehhez pedig valami egeszen orult forgalom tarsul, tobb millio moped robog folyamatosan az utakon, soha meg nem allva, legfeljebb lassitva, ha nagyon muszaj. Olyanok a foutak, mint a Mekong: nem all meg soha, el kell indulni, neki kell vagni es az ember csak atjut egyszer a masik oldalra. Zebrat keresgelni felesleges, annal valoszinuleg csak az allatkertben allnak meg a vietnamiak.

Saigonban maga a varos a latnivalo, de azert akad nehany gyongyszem is, a hajdani del-vietnami elnöki palota, vagy a Jade Csaszar pagoda, ez a kis konfucianus dragako, elrejtve az epuletek dzsungeleben.
Itt esett meg, hogy kilepve a pagodabol, egyszeruen keptelen voltam elindulni barmelyik iranyba is, akkora volt a forgalom. 10-15 percig keringtem egyre  inkabb a helikopteres mentest fontolgatva, amikor egy rosszarcu motoros leszolitott: Motobajk? Na ennyire meg nem orultem fuvarnak.
     Gondoltam, varok par percet. Nem lett jobb:

A Torteneti Muzeum huen mutatja be ennek a 2000 eves, nagyon gazdag multu es kulturaju orszagnak a sorsat: nehany mutargy arvalkodik a kis muzeumban, fel ora alatt bejarhato az egesz. Egeszen elkeserito, hogy mennyi minden pusztult el itt a folyamatos haboruk alatt, hiszen Vietnam sorsa leginkabb a kuzdelem volt, evszadokon at a hodito kinaiak ellen, aztan jottek a franciak, az amerikaiak es vegul Ho apo kommunistai, akik azota is hatalmon vannak. Ha valaki azt hiszi, hogy a nyugati vilag penzkozpontu, kalmarszellemu (es rossz a kozlekedes!), az ugorjon at Vietnamba - itt ma mar minden az uzletrol szol, a kommunista ideologia eppugy maz csupan, mint Kinaban. Annyit jelent: ne kerdojelezd meg az elit gazdasagi-politikai egyeduralmat, es akkor azt csinalhatsz amit akarsz. Es itt mindenki uzletel is, ha mast nem, kiadja a szobajat, ettermet nyit az udvarban, vagy viragot arul az utcan. 
Vietnam a finom pho leves hazaja is, alant abban az ettermben kostolgatom epp, ahol elso amerikai elnokkent Clinton is jart, es ha mar itt volt, o is evett egy tallal. Akinek jo a szeme, a falon levo foton lathatja is az elegedett Clinton elnokot, amint epp keri a szamlat.
Vietnam elott nagy jovo all, hiszen nem csak a turizmusra tud tamaszkodni, mint szegenyebb szomszedai, Laosz es Kambodzsa, a kerdes leginkabb az, hogy fog kijonni az orok ellenseggel, Kinaval, amely a testveri szeretet ellenere a mai napig igyekszik kiterjeszteni befolyasat az orszagra, hol szep szoval, hol olyan csuf eszkozokkel, mint nemregiben a melytengeri adatforgalmi kabelek "veletlen" atvagasaval. Marpedig Kina ritkan viccel!
0 Tovább

allatok, etelek

Indokina allatvilaga igen gazdag, elefanton utazni par percet vagy fel napot minden orszagban lehet, Thaifoldon olyan templom is van, ahol szelid tigriseket lehet simogatni. Ezeknel azonban gyakrabban talalkozni kisebb es baratsagtalanabb lenyekkel is. 

Angkorban egyik setam soran elmelazva botlottam bele ebbe a jokora rovarba (talan darazsfele?), amint eppen egy nagy madarpokot vonszol balfele. A madarpok, doglott leven, beletorodott mar sorsaba.
Meg az esemenyek hatasa alatt leptem kettot, par centivel elhibazva ennek a nagyon is elo kigyonak a fejet. Mindketten ugrottunk egyet, a merkozes allasa X.
Gekkok mindenfele vannak, en birom oket, nagy tappancsukkal szaladgalnak a falon, felfaljak a szunyogokat. A hazi gekko kis szurke teremtmeny, de vannak szep nagy szinesek is. Nagyobb rokonaik, varanusz-felek elnek olyan egzotikus helyeken, mint Bangkok kellos kozepe, ahol a thaiok zavartalanul piknikeznek par meterre toluk.



Sokan a felsorolt allatok kozul vegul az alkoholban lelik halalukat, mindenfele hazi palinkakban vegezve. Hogy ettol tenyleg jobb lesz-e a palinka ize, vagy a vegen jo elcuppoggni a szetazott hullot, mindenki dontse el maga.
De hogy ne csak ilyen remiszto dolgokrol legyen szo, itt egy tobbnyire artalmatlan allat, aki kert es kapott az ebedembol.
Az ebed pedig termeszetesen nem volt mas, mint Kambodzsa nemzeti eledele, az amok. Vicces neve ellenere finomsagrol van szo, eredetileg halbol keszult (ma mar husbol is szokas), amihez egy kroeung nevu fuszeres pasztat kevernek. majd palmalevelben paroljak es szervirozzak.
Mindez mar Kambodzsa kicsiny, de baratsagos tengerpartjan tortent, Sihanoukville-ben, ahol ketseget kizaroan a vilag legszebb naplementeje lathato, elnyulva egy etterem nyugagyaban, grillezett rakot vagy tintahalat ropogtatva, koktelt szurcsolve es almelkodva ezen a tokeletes beken. Annyira kellemes itt nem csinalni semmit, a sokszor kaotikus, forgalmas varosok utan, hogy a szoros utiterv dacara maradtam meg egy extra napot. Egy rakas tintahal banta.
0 Tovább

A Khmer Rouge

Phnom Penhnek nemreg meg eleg rossz volt a hire, olvasgattam egy nyugati utazo szovegeit a neten, o a 90-es evekben Vadnyugatnak hivta Kambodzsat, leirja hogy a szallodaszobajabol estenkent rendszeresen lovoldozest hallott, es Angkorban megint eltunt nehany ausztral turista (kesobb megtalaltak oket holtan). Azota a vilag nagyot fordult, de ezek az emlekek nagyon elenken elnek meg.
 
Folyoparti setany Phnom Penhben
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Hat ezert utaztam ideaig!
 
Indokinat a 40-es evektol haboruk, polgarhaboruk, felkelesek raztak meg, nem csak a 2. vilaghaboru, de utana a fuggetlensegi harcok a franciak ellen, aztan a kommunista elorenyomulas, a vietnami konfliktus. Csak a 80-as evek ota van beke. Kambodzsaban ma is tobb millio taposoakna van meg a fold alatt, Laoszra, ami hivatalosan nem is vett reszt a vietnami haboruban, az amerikaik 2millio tonna bombat dobtak le anno, ami tobb mint ami a naci Nemetorszagra hullott. Vietnamban eszakiak es deliek meg ma is orzik kolcsonos serelmeiket, a del lepaktalt az USA-val, Ho Si Minh meg alaposan bosszut allt a gyozelem utan.
 
A vietnami kommunistak epitettek fel es tamogattak sokaig a vilag egyik legdurvabb nepirtasat vegrehajto kambodzsai maoistakat is: ok voltak a Voros Khemerek. Miutan osszeomlott a kambodzsai kormany, 75-ben Pol Pot maoista mozgalma vette at a hatalmat es masnap hozzafogott az orszag teljes "atalakitasahoz". Pol Pot osztalynelkuli agrartarsadalmat akart letrehozni, kommunista modon, de barmilyen ideologianal jobban jellemzi ot az a szo, hogy pszichopata. Azonnal nekilattak az ertelmiseg kiirtasahoz, eleg volt ha valaki szemuveget hord, 3 nap alatt kiuritettek a varosokat, mindenkit a foldekre vagy halaltaborokba hajtottak, a kozepuleteket felrobbantottak, a kulturat betiltottak, modszeresen pusztitottak a khmer muemlekeket, a templomokat, a hangszereket, eltoroltek a penzt. Olyan agressziv nepirtasba kezdtek, hogy harom ev alatt az orszag harmadat, kb 3 millio embert oltek meg, vagy haltak ehen. Vegul a vietnami hadsereg vonult be es zavarta el oket a hegyekbe. Az ENSZ elitelte a vietnami beavatkozast es tovabbra is Pol Pot kormanyat tartotta legitimnek. Pol Pot egyebkent sosem bunhodott meg mindezert: bekeben elt a hegyekben, szervezte az ellenallast, 82 evesen halt meg szereto csaladja koreben. 
 
 
Egy korabbi halaltaborban all ez a pagoda, 
8000 koponyat oriznek benne feltornyozva
 
Az orszag a 90-es evekben tert magahoz a teljes pusztitas es a vietnami megszallas utan. Visszajott Azsia nagy tulelomuvesze, Norodom Sihanouk kiraly, aki tulelte a haborukat, a franciakat, a kinaiakat, a Voros Khemereket es meg demokraciat is: ujra megkoronaztak es uralkodott tovabb.
 
 
Ma Kambodzsa a vilag egyik legkorruptabb, legszegenyebb es legerdekesebb orszaga, gyonyoru, mosolygo, meggyotort lelku emberekkel. Itt mindenkinek megoltek, vagy megkinoztak valakijet. Es ez az egesz nem is olyan regen, csak 30 eve tortent.
0 Tovább

Phnom Penh fele

Nagyon meleg van. Angkorban is az volt, tapados, ragados hoseg, foleg egy egy felhoszakadas elott gyilkos. Igy aztan csodalom azokat akik bringaval vagnak neki a turanak, nehany ora utan, ugy del korul eleg kemeny lehet.
 
 
 
 
En motorral vagtam neki, marmint egy motoros sraccal leszerzodtem 3 napra, vitt mindenhova. Nem olcso mondjuk, es a haromnapos belepo is 40 dollar. Bar ez meg is eri, az a 40 dolcsi amit a kozeli tavon levo uszo falu behajokazasaert fizettem, kicsit fajt. Tenyleg a tavon van egy falu, colopokon es mindent hajoval hoznak visznek. Ez most vagy nagyon jo turistafogas, vagy szolni kene nekik a partrol. (M. Night Shyamalan?)
 
 
Ujra busszal vagtam neki egy mar joval rovidebb tavnak, Phnom Penh, a fovaros csak 4-5 oranyira van, persze csak kb. Az uton ketfelol viz viz, mindenutt elarasztott rizsfoldek, kis falvak az ut menten, tenyleg csak harom deszkalap, neha vizibivalyok dagonyaznak. Ilyen az abszolut szegenyseg, az itt eloknek szo szerint nincs semmijuk.
 
 
Sokan dicserik amugy a khereket es sokszor tapasztalom is azt a naivitason mar tullevo kedvesseget, ami igaz sokakra. Mar eleve mosolygosak es ha az ember elore mosolyog akkor mar olvadoznak is. Vannak persze kivetelek, es az ok a penz. Ahol ilyen szegenyseg van, ott nem engedik meg maguknak az emberek, hogy felvallrol vegyek vagy nagyvonaluak legyenek idonkent. Burmaban ez meg nem ennyire eros, Vietnamban viszont mar eleg zavaro.
 
Phnom Penh igazi millios nagyvaros, elsore eleg zuros helynek tunik, de hamar meg lehet kedvelni, foleg a nagy folyoparti promenadjat, ami tele van jo ettermekkel meg francia kavezokkal. Erezni lehet neha egy kis idore, milyenek lehetettek itt a gyarmati idok. Igy visszanezve nagyon szepek, a csunya meg nem latszik. Rajatszik erre az erzesre, hogy mindenki a dollart hasznalja, abban is szamolnak, a sajat penz, a riel, csak valtopenz.
Ma a forgalom az ami elsore is sokkolo, folyamatosan hompolyognek a motorok es a kocsik, teljes kaosznak tunik. Kozben minden elet az utcan zajlik, kulon sorban vannak a jazminarusok, a fodraszok, egy szal kis utcai muhelyukben, a kis boltok es kifozdek, ami elott a sarkokon egesz malacot sutrnek nyarson es persze a tuk tukok nagy rovarcsapatai mindenhol. Reggel a fiatal szerzetesek szigoru arccal vegigjarjak a boltokat, ahol rizst vagy egy kis penzt kapnak. Ezt sosem ok koszonik meg, azok halasak, akik adhatnak.
 
Pesten egy egesz napig lehet jarkalni anelkul, hogy az emberhez szolnanak. Itt 5 percig sem megy. Es van, aki csak azert allit meg, hogy par percig angolt gyakoroljon, felteszi a tankonyvmondatokat es mosolyogva nyugtazza az edesmindegy valaszokat. Aranyos.
0 Tovább
«
1234

indokina

blogavatar

Ez egy utazós blog. Mert utazni jó, többnyire. Kambodzsa, Laosz, Vietnam, Burma és persze Thaiföld, sziasztok.

Legfrissebb bejegyzések

2011.10.31.
2011.10.29.
2011.10.27.
2011.10.25.

Utolsó kommentek